Pivovar u cesty, každý ho zná

Když ožívá starý prostor, je to jako na houpačce. Radost z dílčích výsledků střídá beznaděj z nikdy nekončících úkolů. Systematicky a vytrvale se ale posunujeme a s velkou úlevou konstatujeme, že se nám podařilo úspěšně oživit prostor jarošovské pivovarské restaurace. Největší odměnou pro nás je, že na konci roku 2019 k nám ve velkém počtu zavítali první hosté a jejich zájem roste.
Udělejme si na začátek další kapitoly malé ohlédnutí do historie ikonické budovy Jarošovského pivovaru, abychom pocítili její genius loci.

VÁREČNÉ PRÁVO

Lahodný zlatavý mok je už po staletí součástí naší české pivní kultury. Vlastní pivovar byl z historického hlediska pro každé město výsadou. Té se dostalo i městu Uherské Hradiště. Když ho v roce 1263 Přemysl Otakar II. povýšil na královské město, bylo mu také uděleno várečné právo.


JAROŠOV

Původní sladovny stávaly pravděpodobně v blízkosti Staré radnice. Na začátku 17. století koupilo město nový pivovar, který byl údajně situován v místech současného Klubu kultury. Po morové ráně a následném fatálním požáru v roce 1681 byl ale také zasažen. Magistár města tehdy rozhodl o tom, že pivovar postaví v nedalekém Jarošově, v místě bývalého ovčince. Tam stojí dodnes.


OBDOBÍ HISTORICKÉHO ROZKVĚTU

Pivovar patřil v té době k velmi moderním, ale město uvolňovalo protředky pouze na nejnutnější opravy a tak pomalu stárnul. V roce 1869 byl prodán rodině Braunů, kteří v něm podnikali po tři generace. Mezi lety 1880 až 1910 přistoupili členové rodiny k rozsáhlé přestavbě pivovaru a sladovny. Počátkem třicátých let 20. století začal ale jeho rozvoj znovu stagnovat.


VÁLKA

Pivo se v něm vařilo také v době Druhé světové války, kdy byl pivovar v rukou německé rodiny Blume. Tato rodina realizovala mnohé úpravy a vybudovala například stáčirnu lahví, umývárnu nebo sklady pro potřeby lahvovny. Ambiciózních plány, ale narušil pro Německo nepříznívý vývoj, proto těsně před koncem války nechal německý majitel vymontovat stěžejní díly z parních strojů, a tím prakticky vyřadil pivovar z provozu.


NORMALIZACE

Po válce nebylo jednoduché výrobu znovu oživit a tak jako v mnoha jiných odvětvích v období socialismu, hrála hlavní roli kvantita před kvalitou.


KONKURENČNÍ BOJ

Po roce 1991 se začalo všem výrobcům piva znovu dařit, ale jen někteří z nich ustáli silný konkurenční boj, který v té době nastal. Jarošovský pivovar cenovou válku neustál. Ani prodej, kdy pivovar připadl v roce 1997 společnosti Starobrno, která je součástí nizozemské společnosti Heineken, jeho vývoj nezvrátil. Nepřiznivá ekonomická situace způsobila 30.9. 1998 jeho úplné uzavření.


DALŠÍ KAPITOLA

Část areálu patří od roku 2013 podnikateli Radislavu Vymyslickému a prostor restaurace odkoupil od pivovaru Heineken v roce 2018 právě Martin Masařík.

Zdroj: Archiv Slováckého muzea, články z místních periodik od autorů Michal Nowak a Alžběta Kobzová

O tom, kam jsme se s rekonstrukcí posunuli se můžete přesvědčit také v naší galerii.